Avancerad projektplanering med Microsoft Project
Översikt
Kursen är normalt 2 dagar men kan anpassas till längre eller kortare utbildning
Företagsintern kurs
Vill ni genomföra denna kurs skräddarsydd internt hos er?
Anmäl intresseEfter kursen kommer du känna till och kunna utnyttja MS Projects många funktioner kring resurshantering, resursuppföljning, tidrapportering och hantering av flera samtidiga projekt.
Arbetar du i Microsoft Project idag och känner att programmet har mer att ge? Skulle du vilja lära dig att hantera de mer avancerade funktionerna som finns?
Den här tvådagarskursen fokuserar på de mer avancerade funktionerna för resursanvändning, tidplaner och arbete med flera parallella projekt som kanske ska länkas till varandra. Du kommer dessutom att lära dig att skapa egna vyer och kommunicera med andra program utifrån Microsoft Project. Detta är med andra ord en avancerad tvådagarskurs för dig som vill ta ditt användande av programmet ett steg längre.
Kursen inleds med en kort repetition av verktygets olika delar. Därefter fokuserar kursen på hur du kan använda verktyget effektivare genom att bygga upp egna anpassade funktioner. Dessutom lär du dig att tolka resultatet från olika typer av analyser som verktyget kan utföra.
Kursen vänder sig till dig som arbetat ett tag i verktyget men känner att du behöver fördjupa dina kunskaper i analys av projekt, mallar, arbete med flera parallella projekt, rapporthantering, m m. Kursen är mycket lämplig för projektledare, projektsekreterare, projektadministratörer m fl.
Du får som deltagare på kursen välja version och språk (engelska eller svenska). Ange vänligen dina val av version och språk vid anmälan.
- Grundinställningar
- Verktygets delar
- Finjustering av resurstilldelning
- Att arbeta med en gemensam resurspool
- Metoder och verktyg för beläggningsanalys
- Planering av start- och slutdatum
- Räkna med marginaler
- Ta hänsyn till låsta datum
- Stöd för rapportering och uppföljning
- Att följa upp avvikelser från fastställd plan
- Omplanering av resurser
- Skaffa överblick över flera projekt
- Att arbeta med under- och delprojekt
- Länka och utbyta information mellan projekt
- Att välja rätt mellan befintliga vyer och rapporter
- Att skapa egna vyer
- Definition av egna tabellformat
- Vad är ett filter?
- Att skapa egna filter
- Att skapa egna rapporter
- Effektivt användande av Organiseraren
- Användning av grupperingar
- Sortera information
- Exportera data till Word
- Exportera till och importera från Excel
- Spara data som HTML
- Andra möjligheter
Kursen är övningsintensiv och du får öva på alla i kursen ingående avsnitt. Övningarna baseras på lärarens erfarenhet från riktiga projekt.
Tipsa kollega