Kurstillfällen
OBS!
Nu kan du gå alla våra kurser på distans! Ange bara att du vill delta på distans då du bokar.
Tipsa kollega Skriv ut
Kursfakta
Längd: 1 dagar
Pris: 7550 kronor (exkl. moms)
Tider:
Dag 1: 09:00 till 17:00
Inregistrering: kl. 08:30
Kursort:
Götgatan 14, Stockholm
Hitta hit
Internkurs
Vill ni genomföra denna kurs skräddarsydd internt hos er? Skicka en intresseanmälan genom att klicka på knappen nedan
IntresseanmälanTestautomatisering med SoapUI

SoapUI är ett prisbelönt verktyg för testning av serviceorienterade arkitekturer (SOA) och Representational State Transfer (REST) . Med funktionalitet som skriptning, simulering och mocking, data-drivning, funk
OBS!
Nu kan du gå alla våra kurser på distans! Ange bara att du vill delta på distans då du bokar.
Kurstillfällen
Tipsa kollega
Kursfakta
Längd: 1 dagar
Pris: 7550 kronor (exkl. moms)
Inregistrering: kl. 08:30
Tider:
Dag 1: 09:00 till 17:00
Kursort:
Götgatan 14, Stockholm
Hitta hit
Internkurs
Vill ni genomföra denna kurs skräddarsydd internt hos er? Skicka en intresseanmälan genom att klicka på knappen nedan
Intresseanmälan Kursmål
Efter kursen kommer du ha god inblick och förmåga i hur man använder SoapUI för att testa webbtjänster. Du kommer att kunna bygga pålitliga och stabila tester med SoapUI samt veta hur du använder SoapUI på bästa sätt.
Vem bör deltaga?
Denna kurs riktar sig till personer som kommer arbeta eller arbetar med testautomatisering. Exempelvis testare och utvecklare. Det behövs ingen programmeringskunskap inför denna kurs.
Sammanfattning
Kursen går igenom verktyget och hur man jobbar med det. En liten del teori blandas med mycket praktik och konkreta övningar mot simuleringar. Kursen genomförs med open source versionen av SoapUI och innehåller jämförelser med SoapUI Pro. Efter avslutad kurs kan du enkelt fortsätta öva då vi gått igenom hur man sätter igång, du får även med dig tips på nästa steg.
Övningar
Interaktiva övningar med stöd av kursledaren.
Lärare
Mats Eriksson
Mats har gedigen erfarenhet av automatisering i många olika sammanhang och specifikt med SoapUI sedan 2012. Han har stor erfarenhet av att sätta upp tester med SoapUI och att binda ihop processen från tester till CI/CD. Mats är uppskattad föredragshållare och kursledare.
Förkunskaper
Grundläggande kunskaper inom test
Kursinnehåll
Introduktion
- Om SoapUI
- Vad är Rest/Soap?
- Översikt funktioner
- SoapUI vs Ready API
Komma igång
- Installation av testmiljö och verktyget
Skapa tester
- Orientering i verktyget
- Skapa tester
- Namnsättning
- Teststeg
- Assertions
- XPath Match
- XQuery
- Properties och script
- Generera unik testdata
- Groovy script
- Endpoints
- Rapporter
- WS-Security och Certifikat
- SoapUI och Continuous Integration
